Nyheter i Ubuntu 9.10 Karmic Koala.

Inom några månader så kommer Ubuntu 9.10 att formas från en labil alfa, till ett skinande nytt, stabilt, snabbt och säkert operativsystem - Ubuntu Karmic Koala. Jag har tagit till vana att installera nästa Ubuntu-utgåva omkring tredje eller fjärde alfan för att dels hjälpa till med buggar, men också att lära känna det inför när alla andra går över, och för att se alla nyheter - jag är en sudo apt-get dist-upgrade-adic.

Jag tänkte med denna sida försöka hålla er uppdaterade med alla typer av nyheter och uppdateringar. Både de störa nyheterna och de små saker som man kanske knappt märker.

Större nyheter:

  • Grub 2 - Den gamla boothanteraren har inte uppdateras på tio år, dags för en ny och bättre version.
  • Senaste Gnome - Gnome skrivbordet i dess senaste form (nuvarande 2.28).
  • Ny GDM - GDM har skrivits om ifrån scratch.
  • Senaste Linux-kärnan - uppdaterade moduler, funktioner mm i den senaste kärnan (nuvarnade 2.6.31)
  • HAL har slängs ut - Den bakomliggande tekniken för strömhantering, snabbknappar, mobila lagringar mm har slängts ut och gett plats åt nyare och bättre tekniker: DeviceKit-power, DeviceKit-disks och  udev.
  • Nya Intel-drivrutiner - Många har reagarat på de taskiga drivrutinerna för Intel-grafikkort i Jaunty, detta är nu åtgärdat.
  • Nyare GCC kompilerare - Uppdaterad ifrån 4.3 till 4.4.
  • EXT4 som standard - Alltå sen senaste, snabbare och bättre versionen av "Extened" filsystemet.
  • X ifrån start - Detta betyder att skärmen blir mer "flicker-free" och att man kan köra snygga animeringar som boot-sekvens (vilket både nya GDM och Grub 2 hjälper till med).
  • Snabbare boot-tider med 'Upstart'.
  • Under installation kan man numera välja att krypera hela sin home-katalog.
  • Ubuntu One - Karmic kommer med Ubuntu One-clienten installerad ifrån start. De satsar alltså hårt på sin molnlagrinstjänst.
  • Bättre direktstöd för iSCSI - Nu kan man installera direkt till en iSCSI-enhet med booparametern iscsi=true. 
  • Software Center - Synaptic, Lägg till/Ta bort, Gdebi, Update-Manager ska alla bort   och ersättas av nya, fräscha och effektivare Software Center. Tanken är alltså att det ska innehållas under ett och samma tak och göra det både mindre plottrigt med alla program som gör nästan samma sak och enklare för den nya användaren.
  • OpenOffice.org 3.1.1  som standard.
  • Bättre säkerthet med förbättrat AppArmor och UFW.
  • Lösenordsförfrågningar sköts mer av PolicyKit istället för gksudo.
  • Bättre support för nätverksenheter i Network-Manager. Bl.a så går det nu ihop med Bluetooth-hanteraren för att lägga till mobiler som modem. Eller USB-modem och alla dess typer av dognlar.
  • Bluetooth-hanteraren har även bättre integration med PulseAudio när man tex lägger till Bluetooth-headset.


Mindre nyheter:

  • Ny Fast-User-Switcher - inte lika många, nedklottrade alternativ.
  • Quickly - Gör det enklare för vem som helst att börja programmera och även dela ut sina program i färdigpaketerade .deb-filer.
  • GDM har både enklare inloggning som standard och dessutom lite enklare insällningar för språk, visar batteristatus, mm.
  • Flash 10 - senaste Flash.
  • Givetvis är alla paket uppdaterade till den sista utgåvan.
  • Bättre stöd för mousepads/touchpads - I Karmic så finns det mer avancerade inställningar för musplattan på en laptop. Man kan bla. aktivera tvåfingerscroll och scroll i sidled. Betydligt enklare än tidigare.
  • Lösenordsförfrågan vid avmontering av enheter som en annan användare har monterat - grafiskt.
  • När utrymmet på din disk/partition/montering börjar bli knapert så kommer en förfrågan om diskundersökning upp för att lolalisera den mapp som uppehåller mest utrymme.
  • Ifall man tex. håller på och rensar bilder igenom "Eye of Gnome" (BIldvisaren i Ubuntu) så kan man numera välja att programet inte ska fråga efter en bekräftelse när man tar bort bilder, för denna session. Alltså för den rutan man har uppe. Stänger man Bildvisaren, startar den igen och börjar ta bort bilder igen så måste man återigen bekräfta det.

Hej, Finns det i 9.10 stöd

Hej,

Finns det i 9.10 stöd för WIFI via USB samt om det är enklare att komma igång med 3G surfning via dongel?

Tack för en bra recension av nya Ubuntu!

MVH

Nicklas

 

Oboy! Det här verkar bli en

Oboy! Det här verkar bli en riktigt bra uppgradering =) De ser ut att fixa mycket som har ställt till lite strul för mig. Som inteldrivarna t.ex.