Dagens kommando: Okomplicerad brandvägg med UFW.

Ubuntu skeppas med en branvägg i form av iptables som är i form av netfiters. Numera skeppas också framänden UFW för att redigera dessa reglera och framför allt aktivera dem.

Idag hade jag tänkt att skriva om UFW då jag fann att rancor redan hade gjort det. Därför så hänvisar jag istället till honom.

Kort sagt så kan jag säga det att UFW (Uncomplicated Firewall) är en enklare branväggstjänst som numea följer med Ubuntu - men som inte är aktiverat som standard. Dags att aktivera den och ställa in denne.

Jag kör det på mina datorer och servrar och det kännar ett stort syfte. Nog att det kanske inte finns så många praktiska virus för GNU/Linux - men det finns hackare iallfall ;)

Jag vill även passa på att tipsa om GUFW som är en GUI för UFW för dem som hellre arbetar i en grafisk miljö. Den återfinns sedan under System > Administration > Firewall configuration.

Läs rancors guide här: http://blog.dathomir.se/2009/05/sa-har-anvander-du-brandvaggen-ufw-i.html

Kommentarer

Det förklaras mycket bra på Ubuntus egen sida vad det handlar om,när det gäller ufw. Se länk

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuFirewall

 

Tackar så mycket. Det var intressant läsning.

Ubuntu skeppas inte med en påslagen brandvägg, eller iaf en utan regler. Däremot så finns det heller inga tjänster som lyssnar på någon port från start, så brandväggen vore redundant. Google?

Tack för din kommentar!

Texten är redigerad: "Ubuntu skeppas med en "branvägg" i form av iptables som är i form av netfiters. Numera skeppas också framänden UFW för att redigera dessa reglera och framför allt aktivera dem."

Lägg till ny kommentar